Výletní cíle v Železné Rudě a okolí

Rozcestník
Pokud se ubytujete v některém z ubytovacích zařízení v Železné Rudě, máte mnoho možností kam jít na výlet.

Železná Ruda - Ostrý
Z města po žluté značce směrem do Ferdinandova údolí, po 1 km se stočíme vpravo a přes Alžbětín po červené dojdeme k pomníku Adolfa Kašpara, po 3,5 km dojdeme k Čertovu jezeru. Od Čertova jezera je možné dojít po žluté značce na Špičácké sedlo asi 2,5 km, nebo po červené přes sedlo mezi Špičákem a Jezerní horou k Černému jezeru. Z Černého jezera je možné sejít po žluté značce na Špičácké sedlo asi 3,5 km. Ze Špičáckého sedla pokračujeme po červené až k odbočce na Bílou strž odkud je možné po upraveném chodníku sejít až do blízkosti 7 m vysokého vodopádu. Z vyhlídky na vodopád se vrátíme zpět na červené a sejdeme na rozcestí Na statečku, zde se napojíme na modrou a 3 km stoupáme na skalnatý vrchol Velkého Ostrého (1293 m). Vrcholová skála Ostrého leží na území SRN a je zde hraniční přechod Ostrý - Osser - pouze pro pěší. Návrat z Ostrého po modré značce přes Hamry do železniční stanice Hojsova Stráž. Z Osrého do Hojsovy Stráže 9,5 km. Celkem 28 km.

Špičácké sedlo - Pancíř - Železná Ruda
Ze Špičáckého sedla vystoupáme po červené na Pancíř (1214 m) - chata s rozhlednou z roku 1923, odkud je možno za příznivých podmínek vidět Alpy. Z Pancíře je možno sjet sedačkovou lanovkou na Špičák a dále po silnici do Železné Rudy, nebo sejdeme z Pancíře po modré přes Hofmanky a Belveder do Železné Rudy (6 km).

Pancíř - Můstek - Hojsova Stráž
Z Pancíře se vydáme severním směrem a po 1 km nás červená značka dovede ke křižovatce značených cest - Tomandlovu křížku. Modrá směřuje zpět ke Špičáku na 3,5 km vzdálené Špičácké sedlo. Žlutá sejde východním směrem do Šmauzů a odtud po žluté na Javornou, nebo ze Šmauzů po zelené na planinu Nový Brunst a 1,5 km po asfaltové silnici na Gerlovu Huť a pak po zelené zpět na Hofmanky, nebo po žluté přímo do Železné Rudy. Pokračujeme - li od Tomandlova křížku po hřebeni po červené, dojdeme po 2 km na Můstek (1234 m). Z Můstku můžeme pokračovat po červené hřebenovou cestou na Prenet a pak do Železniční stanice Zelená Lhota. Nebo za Můstkem sejdeme dolů po modré ke stanici ČSD v Hojsově Stráži (7,5 km) a odtud můžeme pokračovat po modré na Ostrý.

Železná Ruda - Jezero Laka
Ze Železné Rudy sejdeme po žluté směrem na Alžbětín, po 1 km odbočíme na červenou značku, která stoupá do úbočí Polomu, lesem obcházíme medvědí jámy a ve výšce 1200 m vrch Polom, dále cesta pozvolně klesá až k jezeru Laka.


[Domovská stránka Železné Rudy | Okolí Železné Rudy a Špičáku | Turistika]

Copyright © 1996 - 1998, Retour
Všechna práva vyhrazena.