Ostrý (Grosser Osser)

Pohled na Ostrý od Prenetu


Charakteristika

Vrch na státní hranici se Spolkovou republikou Německo dosahuje 1293 m n. m., 8 km západně od Hojsovy Stráže. Ostrý je zdaleka nápadný, má morfologicky výrazný tvar - dvojhrotý holý vrchol, rozdělený hlubokým sedlem. Nižší vrchol (1241 m n. m.) leží na bavorské straně, vyšším vrcholem prochází státní hranice.

Historie

Dříve byl též zván Ossa, Jezerní hora, Prsa Matky Boží a sedlo Vlčí propast. Ve středověku stávala na Ostrém pomezní strážnice. V 17. století žil u Vlčí propasti myslivec, jež byl výborným střelcem. Jeho střelecké umění si lidé vykládali jako spojení s peklem, byl proto uvězněn a vyslýchán v Domažlicích. Neví se již zda z obžaloby vyvázl. Tato legenda inspirovala Karla Maria Webera k opeře Čarostřelec.

Dnes

Na vrcholu dnes najdete kříž a turistickou chatu z roku 1897, postavenou na bavorském území. V sedle stojí kaple se zvoničkou, jejíž zvon pochází z Čech. Z vrcholu je za jasného počasí nádherný rozhled na sever až ke Krušným horám, na západ na Falcko, Hoher Bogen a Bavorský les, a k jihozápadu po Šumavě. Nachází se zde hraniční přechod pro pěší.


Na Ostý se nejrychleji dostanete po modré značce z Hamrů nebo Hojsovy Stáže (9,5 km). Náročnějším výstupem z německé strany z obce Lohberg po zelené.

Pokud se ubytujete v některém z ubytovacích zařízení na Hojsově Stráži, nebo v ubytovacím zařízení na Špičáku, věnujte pozornost ostatním výletním cílům a pokud jste příznivci cykloturistiky, doporučujeme Vám cyklistickou trasu č. 1.


[Domovská stránka Železné Rudy | Národní park Šumava]

Copyright © 1996 - 1998, Retour
Všechna práva vyhrazena.