Copyright

Čertovo jezero

Čertovo jezero


Charakteristika

Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m).

Čertovo jezero (1030 m n. m., 10,31 ha, hloubka 37 m) leží na jižním svahu Jezerní hory a je vzdáleno vzdušnou čarou od Černého jezera jen 1,5 km. Mezi nimi po hřebeni Jezerní hora - Špičák probíhá hlavní evropské rozvodí mezi Severním a Černým mořem. Z Černého jezera odtéká voda Černým potokem do Úhlavy (Severní moře). Čertovo jezero leží v povodí Řezné (Černé moře).

Jezerní pánev vyhloubená ve svoru má sběrnou oblast vody o ploše 0,857 km2. Jezero má dva menší přítoky a je odvodňováno Jezerním potokem do Železného potoka, který je přítokem Řezné.

Trochu historie

V roce 1571 bylo bavory nazýváno Krotensee, u nás pak později jezerem Girglovým, podle dvora Girglhofu v Železné Rudě vsi, k němuž částí patřilo.

Roku 1911 byla kolem Černého a Čertova jezera zřízena majitelem tohoto panství knížetem Hohenzollernem rezervace, která byla už za 1. sv. války porušena.

Průzkum jezera

Na Čertově jezeře proběhl r. 1957 jednodenní průzkum pod hladinou - bez jakéhokoliv nálezu. Avšak v červenci 1964 jsou nalezeny bedny s výbušninami. 10.7.1964 v 11:36 hod je u jezera odpálena první část třaskavin. Výbuch zanechal po sobě 2,5 metrový kráter o průměru 5 m. Jsou tím způsobeny značné škody v přírodní rezervaci, na což se pracovníci tehdejšího ministerstva vnitra neohlíželi.


K Čertovu jezeru se nejrychleji dostanete po žluté značce z parkoviště Špičácké sedlo asi 2,5 km. Nebo též po žluté značce z parkoviště Špičácké sedlo přes Černé jezero a dále po červené přes Rozvodí a Jezerní horu (celkem asi 6 km).

Pokud se ubytujete v některém z ubytovacích zařízení na Špičáku, nebo v ubytovacím zařízení v Železné Rudě, věnujte pozornost ostatním výletním cílům a pokud jste příznivci cykloturistiky doporučujeme Vám cyklistickou trasu č. 1.


[Domovská stránka Železné Rudy | Národní park Šumava | Šumavská jezera]

Copyright © 1996 - 1998, Retour
Všechna práva vyhrazena.