Jezero Laka

Jezero Laka


Charakteristika

Jezero Laka leží v nadmořské výšce 1096 m n. m. a je tedy nejvýše položené ze všech osmi šumavských jezer. Svojí plochou 2,78 ha a obvodem 870 m je nejmenší. Největší hloubka je 3,9 m a střední hloubka je pouze 1,4 m. Nachází se na české straně Šumavy pod horou Plesná (něm. Lackenberg).

Tvar jezera je protáhlý obdélník. Přítok má dvěma potoky a odvodňováno je Jezerním potokem do Křemelné. Sběrná oblast vody je oproti ostatním jezerům nejrozsáhlejší - 1,346 km2.

Vegetace

Dno jezera je rašelinové. Po hladině plavou ostrůvky organogenního původu s vegetací většinou zastoupenou rašeliníkem, suchopýrem, ostřicí, borůvčím a brusiním. Jezero bývalo zarybněno pstruhy.

Historie

Hráz byla dvakrát v minulém století zvýšena a v ní upravena propust pro vypouštění vody při plavení dřeva.

Na jednom ostrůvku stával kdysi dřevěný kříž na památku, prý zde utonulé dcery z blízkého dvora. Ovšem ostrůvek zde dnes již nenajdete.

Zakreslení do map

Patrně poprvé bylo toto jezero zakresleno na Kreybichově mapě Prácheňského kraje z roku 1831, ovšem jako bezejmenné. V roce 1837 bylo zaměřeno a nazváno Laka See.

Jezero a literatura

Jezero je uváděno v románu K. Klostermanna "Skláři".

Omezený přístup

Přístup je možný jen pěšky nebo na kole, v zimě na běžeckých lyžích.
K jezeru Laka se nejrychleji dostanete po modré značce z parkoviště v Nové Hůrce (5,5 km).

Také ze Železné Rudy delším výletem po zelené na Debrník, po 1 km odbočíte na červenou značku, která stoupá do úbočí Polomu, lesem obcházíme medvědí jámy a vrch Polom, dále cesta pozvolně klesá až k jezeru Laka (celkem 9 km).

Nebo z Prášil po žluté na Gsenget, dále po červené ke Zlatému stolečku a pak už k jezeru Laka (celkem 10 km).

Pokud se ubytujete v některém z ubytovacích zařízení v Železné Rudě, nebo v ubytovacím zařízení v Prášilech, věnujte pozornost ostatním výletním cílům a pokud jste příznivci cykloturistiky, doporučujeme Vám cyklistickou trasu č. 2.


[Domovská stránka Prášil | Národní park Šumava | Šumavská jezera]

Copyright © 1996 - 1998, Retour
Všechna práva vyhrazena.