Černé jezero

Černé jezero


Charakteristika

Přírodní rezervace Černé a Čertovo jezero (175 ha) byla vyhlášená již roku 1911 k ochraně dvou z osmi šumavských jezer ledovcového původu na úbočích Jezerní hory (1343 m).

Černé jezero (zvané též Bystřické, Dešenické, České) je rozlohou největší na Šumavě (18,93 ha, hloubka 40 m, délka od hráze k Jezerní stěně 800 m). Leží ve výšce 1008 m n. m.

Své jméno dostalo od zdánlivě černé barvy vody jezera, vznikající odrazem okolních hustých lesů. Nad jezerem se zvedá 330 m vysoká karová stěna Jezerní hory. Hráz jezera je zpevněná a je u ní hydroelektrárna z r. 1929 - první přečerpávací elektrárna v ČSR vybudovaná Škodovými závody Plzeň pro ZČE (soustrojí 2,5 MVA, spád 240 m).

Kamenité kráterové dno je pokryto 9 m vysokou vrstvou kalu z pylu okolních stromů, ukládaného zde po statisíce let. Horizontální silničku ze Špičáckého sedla zde vybudoval krátce před 1. světovou válkou nadlesní Julius Komárek, otec univerzitního profesora Dr. Julia Komárka.

Chov ryb

Nadlesní Komárek nasadil v květnu 1890 do tohoto jezera 1800 kusů mladých sivenů amerických, odchovaných v umělé líhni v Železné Rudě. Rybám nasazeným v jezeře se dařilo a v květnu 1892 zde bylo nasazeno dalších 8950 kusů. Potřetí v r. 1893 bylo nasazeno 30000 kusů za účasti profesora A. Friče. Kromě sivena amerického zde byl nasazen i siven alpský. Siven je ryba nesmírně dravá, vyhubil ostatní nasazené ryby (např.: marény, kterých bylo do jezera r. 1893 nasazeno 5000).

Výzkum jezera

Výzkumu jezera se věnovala řada našich předních odborníků a výzkumy pokračují dodnes.

Jezero a umění

Černé jezero inspirovalo některé naše spisovatele:
 • J. Neruda "Romance o Černém jezeře"
 • A. V. Šmilovský "Paranasie"
 • J. Vrchlický "Černé jezero"
 • A. Heyduk "U horského jezera"
 • a hudební skladatele:
 • A. Dvořák cyklus "ze Šumavy" - první část "U Černého jezera"
 • Jezero a sport

  Dne 21. ledna 1926 byla spuštěna na dno jezera urna s popelem průkopníka plzeňského lyžování ing. Julia Poláka za účasti jeho přátel Arna Juránka, náčelníka lyžařů Norberta Langa, V. Hory, bratrů Hudcových, Stangla, Dr. Mayera aj. Na památku je do skály proti hrázi vsazena bronzová destička, která byla poškozená střelbou bývalé hraniční stráže ministerstva vnitra.

  Jezero a intriky

  V létě 1964 byly v jezeře nalezeny bedny s německými materiály z 2. světové války, které ovšem pod hladinou nebyly uloženy ustupující německou armádou, ale pracovníky ministerstva vnitra ČSSR v červenci 1964, za účelem vyprovokování německé kontrarozvědky k akci, což se však nepodařilo.

  Fotografie Černého jezera

  Objektivem Jana Kavaleho: (prodejní výstava fotografií Šumavy)
 • Černé jezero I.
 • Černé jezero II.

 • K Černému jezeru se nejrychleji dostanete po žluté značce z parkoviště Špičácké sedlo asi 3,5 km. Od Černého jezera můžete navštívit asi 2,5 km vzdálené Čertovo jezero po červené přes Rozvodí a Jezerní horu, nebo Bílou Strž (odkud je možné po upraveném chodníku sejít až do blízkosti 7 m vysokého vodopádu) po červené zhruba 4 km.

  Pokud se ubytujete v některém z ubytovacích zařízení na Špičáku, nebo v ubytovacím zařízení v Železné Rudě, věnujte pozornost ostatním výletním cílům a pokud jste příznivci cykloturistiky, doporučujeme Vám cyklistickou trasu č. 1.


  [Domovská stránka Železné Rudy | Národní park Šumava | Šumavská jezera]

  Copyright © 1996 - 1998, Retour
  Všechna práva vyhrazena.