Rozcestník Rozcestník

Turistika
ve Volarech


Výletní cíl Bobík

 • Délka: 12 km
 • Čas chůze: 4 hod.
 • Náročnost: trasa po pohodlných cestách s náročným převýšením
 • Nejvyšší bod: Bobík, 1264 m n. m.

  Z Volar se vydáme po červené značce okolo kostela a bývalého pivovaru směrem na Mlynářovice. Na okraji města máme možnost vidět poslední roubené domy. Vlevo se tyčí špičatý kužel Bobíku (cíl). Odbočíme vlevo ze silnice a přejdeme přes horskou louku, na ní které jsou roztroušeny zbytky volarských seníků. Na podmáčených místech stojí někdy i na pilotech. Počet seníků okolo Volar se blíží pěti stům. Vstoupíme do lesa a stoupáme k Bobíku. V polovině výstupu přijdeme k vysokému plotu Boubínské obory, kde se na rozloze 2333 ha chová jelení zvěř. Po dřevěných schodech překonáme plot a pokračujeme dále. Vstup do obory je od 1.6. do 30.6. a od 1.9. do 15.10. zakázán! V této době nelze trasu absolvovat. Za oborou stoupáme smíšeným lesem až na rozcestí, kde odbočíme vpravo, a po červené, v závěru pak po vrcholové značce dojdeme na vrchol Bobíku (1264 m n. m.).

  Ze skály pod vrcholem je rozhled na Volary, Boubín a Trojmezenskou hornatinu. Z vrcholu se po stejné cestě vrátíme na rozcestí, avšak můžeme odbočit doprava, prodloužit si výlet a pokračovat po červené značce. Prudké klesání nás zavede na rozcestí s modrou značkou, odbočíme vlevo a klesáme po modré. Vyjdeme z oplocené obory a smíšeným lesem (jedle, buk, smrk) dojdeme až na rozcestí U Obrázku. Název pochází podle malé malby pověšené na jednom ze stromů. Vedle stojí křížek a malá kamenná boží muka. Pokud klesáme dolů, obejdeme Zátoňskou horu a dostaneme se k železniční stanici Zátoň (do Volar se vrátíme vlakem).

  Výletní cíl hrad Hus

 • Délka: 14 km
 • Čas chůze: 4,5 hod.
 • Náročnost: středně náročná trasa s prudkým klesáním a výstupem k hradu
 • Nejvyšší bod: rozcestí pod Vysokým lesem, 920 m n. m.

  Z Volar se vydáme po modré značce okolo kostela a společně s červenou přijdeme ke hřbitovu s památníkem obětí pochodu smrti z roku 1945. Opustíme červenou značku, odbočíme vlevo a po modré nejprve po otevřené silničce, později po cestě a lesem a opět po silničce dojdeme do míst, kde pouze kámen u silnice připomíná bývalou osadu Cudrovice. Odbočíme kolmo vlevo, klesáme do krásného hlubokého údolí Blanice. Říčka tady vytváří kolem hradu prstenec s množstvím malebných kaskád, patrných zejména za vyššího stavu vody. Přejdeme po mostě na pravý břeh a krátké stoupání nás zavede až k posledním troskám hradu Hus.

  Po prohlídce zbytků hradu pokračujeme dále po modré značce k parkovišti u Křišťanovického rybníka (možnost koupání), zde se oddělíme od modré a pokračujeme vpravo po silničce podél rybníka. V Křišťanovicích pokračujeme dále po cestě, která před obcí Blažejovice přejde na žlutou značku. Až do Volar půjdeme po bývalé větvi Zlaté stezky. Přibližně v polovině zpáteční cesty dojdeme do nejvyššího bodu trasy, na rozcestí Vysoký les. Dále lesem, později po pláních jdeme úbočím Kamenáče, pod kterým je několik kapliček a křížová cesta, odtud již vidíme do cíle (Volar).


  [Domovská stránka Volar | Národní park Šumava]

  Copyright © 1996 - 1998, Retour
  Všechna práva vyhrazena.