Kostel sv. Jakuba

v Prachaticích

Kostel sv. Jakuba

Stavba kostela

Stavba kostela sv. Jakuba souvisí se založením města a byla patrně ukončena v polovině 14. století. Kněžiště s polygonálním závěrem a jednoduchým křížovým klenutím a rovněž základy obou věží patří k nejstarším částem chrámu.

Historie

Za husitských válek utrpělo vnitřním zařízení. Roku 1468 došlo k první velké opravě. Již roku 1507 však byl kostel znovu těžce poškozen požárem. V 16. století, kdy městu vládli Rožmberkové, byl kostel až na některé pozdější změny, dostavěn do dnešní podoby.

Architektura

Vnitřek chrámového trojlodí je pozdně gotický. Síťová klenba trojlodí je podpírána dvěma páry osmibokých pilířů. Vysoká chrámová střecha krytá těžkými hůrkami, dotváří mohutný vzhled kostela. Krov byl zhotoveným po požáru v roce 1507 a udivuje svou lehkou konstrukcí, důmyslnou vazbou, která je výhradně ze dřeva bez použití jediného kusu železa.

Hlavní věž má nad pátým patrem ochoz na krakorcích bez renesančních prvků. Věž byla později ukončena dřevěnou hruškovitou bání na sloupcích, avšak ta shořela při požáru v roce 1832. Stará báň byla po požáru nahrazena plechem krytou lucernou, podobnou glorietu.

Opravy

V letech 1936-8 byl pak celý kostel zcela opraven. Poslední velká oprava proběhla v letech 1992-95, kdy byl obnoven obvodový plášť kostela a interiér kaple sv. Jana Neumanna. V rámci této poslední opravy byly rovněž restaurovány nástěnné malby na východní stěně chóru a v kapli. Další malby zdobí vítězný oblouk a klenbu kněžiště. Mobiliář kostela je převážně barokní a novogotický.

Bohoslužby


[Domovská stránka Prachatic | Historie Prachatic]

Copyright © 1996 - 1998, Retour
Všechna práva vyhrazena.